Cytaty o jesieni

Zanurz się w symfonii – odkryj piękno i głębię jesieni w naszym zbiorze – cytaty o jesieni. Pozwól, by poeci i pisarze przemówili do Twojej duszy przez swoje jesienne cytaty i zainspirowali do osobistych przemyśleń w tym sezonie zadumy.

jesienne cytaty

Jesień, z jej płonącymi barwami i złotym światłem, od wieków inspirowała poetów, pisarzy i myślicieli. Jest to czas refleksji, kiedy to lato ustępuje miejsca chłodniejszym dniom, a natura przygotowuje się do zimowego snu.

Poniżej zebraliśmy jesienne cytaty, która pomogą uchwycić istotę tej pory roku. Kiedy słońce schodzi niżej na horyzoncie i dni stają się coraz krótsze, jesień owija nas swoim chłodnym, ale barwnym płaszczem. To pora roku, która dla wielu jest synonimem zmian, zarówno dosłownych w przyrodzie, jak i metaforycznych w naszym życiu. Jesień przemawia do nas pełnią barw i tajemniczym szeptem opadających liści, stanowiąc nieodzowne tło dla introspekcji i twórczości. Zapraszamy na cytaty o jesieni.

cytaty o jesieni

Jesienne cytaty

„Zima jest martwa; wiosna jest szalona; lato jest szczęśliwe, a jesień mądra!”
– Mehmet Murat ildan


„Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną.”
– Victoria Erickson


„Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem.”
– Albert Camus


„Jesienne liście nie opadają, tylko lecą. Nie spieszą się, zwlekają, bo to ich jedyna szansa, by wzbić się ku niebu.”
– Delia Owens


„Jesienią dziewicza winnica rumieni się przed ogołoconymi drzewami.”
– Sylvain Tesson


„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!”
– Lucy Maud Montgomery


„Jesienią nie idź do jubilerów, aby zobaczyć złoto; idź do parków!”
– Mehmet Murat ildan


„Któregoś wczesnego ranka w Dolinie Muminków Włóczykij obudził się w swoim namiocie i poczuł, że nadeszła jesień i czas ruszać w drogę. Taki wymarsz zawsze jest nagły. W jednej chwili wszystko się zmienia, temu, kto odchodzi, zależy na każdej minucie, szybko wyciąga namiotowe śledzie i gasi żar, zanim ktokolwiek przyjdzie przeszkadzać i wypytywać, i zaczyna biec, w biegu zarzucając plecak, i wreszcie jest już w drodze, raptem spokojny niczym wędrujące drzewo, na którym nie rusza się ani jeden liść. Tam gdzie stał namiot, świeci pusty prostokąt trawy. Później, kiedy zrobi się dzień, zbudzą się przyjaciele i powiedzą: „Odszedł, widać jesień się zbliża.”
– Tove Jansson


Cytaty o jesieni

jesien cytaty i aforyzmy

„Zima to akwaforta, wiosna akwarelą, lato obrazem olejnym, a jesień mozaiką ich wszystkich.”
– Stanley Horowitz


„Ze wszystkich pór roku jesień oferuje człowiekowi najwięcej i prosi o mniej.”
– Hal Borland


„Jesień zawsze była moim ulubionym sezonem. Czas, kiedy wszystko pęka z ostatnim pięknem, jakby natura przez cały rok gromadziła się na wielki finał.”
– Lauren DeStefano


„Jesień to cisza przed zimą.”
– Przysłowie francuskie


Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej.”
– F. Scott Fitzgerald


„Jesień przychodzi wcześnie rano, wiosna pod koniec zimowego dnia.”
– Elizabeth Bowen


„Kochaj drzewa, dopóki liście nie opadną i zachęć je do spróbowania jeszcze raz w przyszłym roku.”
– Chad Sugg


„Gorzko pachną samotną jesienią
te wieczory bez Ciebie umarłe,
kiedy marzę zaplątany w jesień,
kiedy serce mnie dławi pod gardłem.”

– Krzysztof Kamil Baczyński


„Nie ma rzeczy ulotniejszej niż kształt zewnętrzny, który więdnie i zmienia się niby kwiat polny, kiedy przychodzi jesień.”
– Umberto Eco


„Cóż, że pod jesień kochasz mnie mniej, że cię tam niesie ku tej i tej – nie w tym jest rzeczy sedno, nie w tym należy grząźć. Pod jesień, wiem to jedno, należy siąść i prząść!”.
– Agnieszka Osiecka


„Przez całe życie lubiłem niepogodę. Chmury dodają mi otuchy; gdy rano z łóżka widzę, jak przelatują, czuję się na siłach stawić czoło dniu. Do słońca jednak nigdy nie umiałem się przystosować”.
Emil Cioran


„Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam jesień. Za grzane wino, gorącą czekoladę, pachnący cynamonem dom. Za ciepłe koce i zaparowane okna. Za mgłę, która wita mnie rano. Za świeczki, rozpalane nocą. Ale jesień to też smutek i rozpacz.”
– Johann Wolfgang von Goethe


„Lubię jesień… Jesień jakby usprawiedliwia depresję, jesienią nie trzeba być młodym, zdrowym, aktywnym jak latem, jesienią można sobie popłakać, jesień to pora ludzi samotnych.”
– Paweł Pollak


„Ze wszystkich miesięcy najmniej lubił listopad, bo to miesiąc kurczącego się dnia, niknącego światła i niepewności, która jak sierota błąka się między jesienią a zimą.”
– John Verdon


Jak szybko przelatuje czas, tak i jesień, z jej wybuchem barw i chwilą zadumy, przemija, pozostawiając za sobą obietnicę powrotu w kolejnym cyklu natury. Przemijające piękno jesieni uczy nas o wartości chwil, przemijalności która jest jedyną stałą w nieustannie zmieniającym się świecie. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas jesienne cytaty pomogą wam się zanurzyć w klimacie tej wyjątkowej pory roku.