Cytaty Mario Puzo

Cytaty Mario Puzo często wykraczają poza samą fabułę, odzwierciedlając uniwersalne tematy, takie jak lojalność, rodzina, władza i moralność.

cytaty mario puzo

Zebraliśmy cytaty Mario Puzo. To jedna z najbardziej wpływowych postaci w literaturze i filmie XX wieku, pozostawił trwałe dziedzictwo dzięki swoim fascynującym opowieściom o mafii, rodzinie i honorze.

Urodzony w rodzinie włoskich imigrantów w Nowym Jorku, Puzo czerpał inspirację z własnego dziedzictwa, snując intrygujące, pełne dramatu i napięcia opowieści. Najbardziej znany jest jako autor kultowej powieści “Ojciec chrzestny” i scenarzysta adaptacji filmowej, które razem stanowią kamień węgielny w dziedzinie gangsterskich dramatów.

Choć twórczość Puzo skupiała się na tematyce mafii, to nie tylko fascynujące fabuły przyciągały uwagę czytelników i widzów. Jego zdolność do przekazywania głębokich prawd życiowych za pośrednictwem rozbudowanych postaci i ich dialogów zdobyła uznanie na całym świecie. Cytaty Mario Puzo często wykraczają poza samą fabułę, odzwierciedlając uniwersalne tematy, takie jak lojalność, rodzina, władza, i moralność.

cytaty z książek mario puzo

Złote myśli i cytaty Mario Puzo

„Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają.”


„Zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej, kiedy jest zimna.”


„Czyż nie jest prawdą, że największe nieszczęścia przynoszą czasem nieprzewidziane korzyści?”


„Prawnik ze swą teczką może ukraść więcej niż tysiąc ludzi z pistoletami.”


„Nigdy nie wpadaj w gniew. Nigdy nie stosuj groźby. Przekonuj ludzi.”


„Spędzasz czas z rodziną? To dobrze. Mężczyzna, który nie spędza czasu z rodziną, nigdy nie będzie prawdziwym mężczyzną.”


„Cierpimy na próżno.”


„Nie można mówić „nie” ludziom, których się kocha, nie za często. To cały sekret. A poza tym, kiedy to mówisz, musi brzmieć jak „tak”. Albo trzeba ich samych skłonić do powiedzenia „nie”. Trzeba poświęcić na to sporo czasu i trudu. Ale ja jestem staroświecki, ty jesteś z nowego, dzisiejszego pokolenia, nie słuchaj mnie.”


„Nigdy nie traktuj kobiety zbyt dobrze. Kobiety trzymają się ochlaptusów, kurwiarzy, szulerów i brutali. Nie mogą wytrzymać ze słodziutkim, milusim facetem. A wiesz dlaczego? Nudzą się. Nie chcą być szczęśliwe. To nudne.”


„Matki są jak policjanci. Zawsze wierzą w najgorsze.”


„Przyjaciół trzymaj blisko ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów.”


„Przekażcie mojemu ojcu, że znów chcę być jego synem.”


„Kobiety i dzieci mogą pozwolić sobie na nieroztropność, mężczyźni nie.”


„Są rzeczy, które trzeba zrobić i robi się je, ale nigdy o nich nie mówi. Nie próbuje się ich usprawiedliwiać. Są nie do usprawiedliwienia. Po prostu się je robi. A potem zapomina.“


„To jest nieszczęście i muszę je znosić, a nie kazać niewinnemu, otaczającemu mnie światu cierpieć wraz ze mną.”


„Wierzę w przyjaźń i jestem gotów okazać ją pierwszy.”


„Nie przegrywa nigdy ten kto gra samotnie”


“- Pozwoliłeś, żeby kobiety dyktowały ci, co masz robić, a one nie mają pojęcia o tym świecie, chociaż z pewnością będą świętymi, kiedy my mężczyźni będziemy smażyć się w piekle.”


„Nic tak nie sprzyja mądrej i rzeczowej dyskusji jak atmosfera pieniądza.”


„Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet, a wróg przeceniać wad.”


“Nieprzyjemności dobrze jest jak najszybciej mieć za sobą. (…) Można wtedy wrócić do normalnego życia bez miecza wiszącego nad głową.”


“Kobiety naprawdę nie znoszą, jak mężczyznom za dobrze się wiedzie. To je irytuje.”


„Czas przeżera wdzięczność szybciej niż urodę”


„Nigdy nie pozwalaj nikomu spoza rodziny wiedzieć, co myślisz.”


„Prawdziwa przyjaźń zdarza się rzadziej niż wielka miłość.”


“Co by się stało, gdyby Bóg obiecał nam niebo tu, naziemi, i uczynił je łatwo osiągalnym? (…) Nie wydawałoby się wówczas specjalnie wielką nagrodą. Po cóż więc człowiek miałby dowodzić swej wiary i szczerości? Bez czyśćca nie ma nieba. Gdyby było, jak powiedziałem, jakież góry zła wyszłyby spod ręki człowieka. Ludzie wymyśliliby tyle sposobów niszczenia się nawzajem, że i samej ziemi by nie stało. To, co osiąga się bez bólu, jest nic nie warte. To, co łatwo osiągalne, jest bez znaczenia. Czlowiek stałby się oszustem, grającym w życie fałszywymi kośćmi i znaczonymi kartami. Nie byłby lepszy od zwierząt, na które polujemy. Bez wszystkich tych przeszkód, nazywanych przez nas nieszczęściami, wcale byśmy się nie radowali z dotarcia do nieba. A owe nieszczęścia są właśnie dowodem istnienia Boga, dowodem jego umiłowania rodzaju ludzkiego. Nie możemy Go winić za to, co ludzie robią sobie nawzajem. Wszystko to nasza wina i musimy ją okupić pokutą w czyśćcu.”


„Wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy nie chcieli być głupcami, którzy nie chcieli być kukiełkami tańczącymi na nitce pociąganej przez wysoko postawionych.”


„Nawet jeśli zaleczą się rany dzieciństwa, trudno wyrosnąć ze słabości. Wiek nie chroni przed niezabliźnionymi ranami.”


„Kiedy najgorsze, co może Ci się zdarzyć, rzeczywiście Ci się przydarza, a Ty to jakoś znosisz, wtedy jesteś najsilniejszym człowiekiem na świecie. Co w istocie wcale nie musi być aż tak dobre.”


“Każdy zawód był godny szacunku dla ludzi którzy od wieków zarabiali w pocie cola na chleb.”


mario puzo cytaty