Virginia Woolf – cytaty

Virginia Woolf była znana z innowacyjnego stylu pisania, który łączył narrację wewnętrzną z technikami przypominającymi poezję.

virginia woolf cytaty

Virginia Woolf była jedną z najważniejszych pisarek XX wieku. Jej prace były krytykowane za awangardowe podejście do literatury i tematykę, która była w owym czasie uważana za kontrowersyjną. Mimo to, Woolf zyskała wielu fanów, którzy doceniali jej styl i oryginalność. Jej cytaty to nie tylko doskonały przykład jej umiejętności pisarskich, ale także odzwierciedlenie jej myśli i filozofii życiowej.

W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych cytatów Virginii Woolf, które ujawniają jej wrażliwość, refleksyjność i intelektualną odwagę.

Virginia Woolf – cytaty i złote myśli

Przeszłość każdego człowieka
jest w nim zamknięta jak karty książki,
którą on zna na pamięć,
a przyjaciele mogą przeczytać tylko tytuł.


Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli – nasze klatki.


Nazywał ją kobietą bez serca, bo mu nigdy nie mówiła, że go kocha. Ale to nieprawda – to nie była prawda. Po prostu nie potrafiła nigdy wyrazić tego, co czuła.


“Kiedy jest się zakochanym nie ma nic dziwniejszego niż zupełna obojętność drugich.”


“Poza trudnością komunikowania się jako my sami, istnieje jeszcze wyzwanie w postaci bycia sobą”.


“Jedną z oznak młodości jest pojawienie się uczucia braterstwa i więzi z innymi istotami ludzkimi gdy zajmujemy wśród nich nasze miejsce.”


Intelekt, choć boski i wszelkiego uwielbienia godny, ma zwyczaj gnieździć się w najnędzniejszej powłoce i połykać inne ludzkie cnoty.


Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera. Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom. Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią.


Piękno jest prawdą, prawda pięknem.


Użytek wytwarza piękno jako produkt uboczny.


Oto satyra na życie współczesne! Gorsety są, ale skrzydeł nie ma!


Frazesem jest stwierdzenie, że nie ma samotności większej niż samotność w tłumie; powtarzają to powieściopisarze, a tragizm takiej sytuacji jest niezaprzeczalny.


Życie przychodzi, życie odchodzi – to my tworzymy życie.


Niektórych prozaików należy czytać jak poetów.


„Czy to małżeństwo, jeżeli małżonek jest w jej guście? Czy to małżeństwo, jeżeli i inni są w jej guście? I nareszcie, czy to małżeństwo, jeżeli nadal najbardziej ze wszystkiego pragnęła pisać poezję?“


„Biedni nie mają szans; brak im manier i samokontroli, za pomocą których mogliby się bronić; bieda poniża, jak powiedział Gissing.“


Miłość i religia niszczą intymność ludzkiej duszy.


Cytaty wybitnej pisarki

Czas ciąży ludziom swym nadmiarem.


Znów owinęłam się szczelnie w swoją własną osobowość.


“Jak dziwnie przedzierać się przez tłumy, patrząc na życie przez oczy piekące od łez.


Więc dobranoc; popatrz na gwiazdy ze swojej wieży, a kiedy któraś zacznie spadać, to ja.


Chcę dawać i dostawać w zamian, i chcę samotności, w której będę mogła rozkładać swoje skarby.


Czuję jak rodzi się we mnie tysiąc zdolności. Jestem na przemian figlarna, wesoła, rozmarzona, melancholijna. Jestem czepiona dna, lecz płynę.


Niemniej jednak życie jest przyjemne, życie jest znośne. Wtorek następuje po poniedziałku, potem jest środa. Umysł obrasta w słoje. tożsamość krzepnie. Proces wzrastania łagodzi ból. Wdech i wydech, wydech i wdech, przy narastającym pomruku i energii pośpiech i zapalczywość młodości wprzęgane są w służbę, aż całe istnienie zdaje się kurczyć i rozszerzać jak główna sprężyna zegara. Jak prędko płynie strumień od stycznia do grudnia! Porywa nas nurt spraw tak dobrze znanych, że nie rzucają już cienia. Płyniemy, płyniemy…


– Zniszczyliśmy coś swoją obecnością – powiedział Bernard – być może czyiś świat.


Iluzje są tym dla duszy, czym atmosfera dla planety.


W wysoce cywilizowanym mieście uprzejmości ludzkie ograniczone są do minimum.


cytaty virginii woolf

Cytaty Virginii Woolf

Cytaty Virginii Woolf przetrwały próbę czasu i pozostają inspirujące do dziś. Jej sposobność w wyrażaniu myśli i uczuć, złożone spojrzenie na świat oraz zdolność do wyrażania siebie w sposób oryginalny i kreatywny, nadal fascynują czytelników na całym świecie. Wraz z jej literackim dziedzictwem, te cytaty są nie tylko dowodem na to, jak ważne jest postrzeganie świata w sposób subtelny i wyjątkowy, ale także jak bardzo jednostki i ich doświadczenia wpływają na naszą percepcję rzeczywistości.

Odkrywanie cytatów Virginii Woolf to przywilej i okazja do zastanowienia się nad wartością jej pracy i wpływu, jaki miała na naszą kulturę.