Maria Czubaszek – cytaty

Czubaszek nie tylko rozśmieszała. Poprzez swoją twórczość, skłaniała do refleksji nad ludzką naturą, miłością, samotnością, a także nad rolą kobiety w społeczeństwie.

Maria Czubaszek cytaty

Maria Czubaszek cytaty ma pełne zdolności do łączenia głębokiej mądrości życiowej z humorem, co sprawia, że jej słowa wciąż inspirują, rozśmieszają i skłaniają do refleksji.

Znana i ceniona polska satyryczka, pisarka, oraz scenarzystka telewizyjna, pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo w postaci błyskotliwych, często ironicznych, a przede wszystkim niezwykle trafnych obserwacji na temat życia, miłości, związków oraz społeczeństwa. W poniższym artykule zebraliśmy najlepsze cytaty Marii Czubaszek.

Cytaty Marii Czubaszek

„Nie lubię mówić o swoich problemach. Zazwyczaj i tak nikt ich za mnie nie załatwi. To po co ? Żeby usłyszeć: ,,Nie martw się jakoś to będzie” ? To sama to sobie mogę powiedzieć.”


„Czasem jak słucham niektórych ludzi to myślę sobie: Serio? To jest ten plemnik co wygrał…”


Uważam, tak samo jak mój ukochany Woody Allen, że świat zmierza do katastrofy, a życie jest jak nogi. Niezależnie od tego czy krótkie, czy długie, zawsze są do dupy.


„Chcę być spalona. Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci.”


„Kiedy patrzę na swoje bardzo długie już życie, widzę, że wszystko poszło nie tak. Chciałam mało pracować, dużo zarabiać, szybko umrzeć. A jeśli nie, to na starość grać w pokera. Stara jestem, ale w pokera nie gram, bo na to trzeba mieć spore pieniądze.”


Śmierć uważam za coś tak samo naturalnego jak urodziny i życie po tych urodzinach. Nie lubiłabym codziennie umierać, tak jak nie lubię codziennie jeść, ale wiem, że trzeba.”


„W czasie pisania siedzę. Na podłodze. Po turecku. Oparta o tapczan, na którym wyleguje się pies. Nie mam biurka, bo jak siedzę tak, że mi nogi dyndają, to nic mi do głowy nie przychodzi. Mam taki niski stoliczek, na nim komputer… A kiedyś maszyna do pisania. Piszę jednym palcem, „metodą dzięcioła”, zawsze jest wielka radość, kiedy znajdę tę właściwą literę.”


„Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych nie widać.”


„Przychylam się do opinii, że są dwa dni, którymi nie należy się przejmować. To wczoraj i jutro.”


„Polak potrafi, to i Polka też.”


„Wkurza mnie gdy ktoś mówi, że pieniądze szczęścia nie dają.”


„Moim zdaniem lepiej udawać głupszą. Po pierwsze, jeśli można udawać głupszą, niż się jest, to znaczy, że nie jest się tak całkiem głupią.”


„Gdy kogoś ludzie dobrze wspominają, to się okazuje, że miał samych przyjaciół.”


Czubaszek o małżeństwie

„Wyszłam za mąż, zaraz wracam.”


„Mnie się wydaje, że właśnie do tego kobiecie potrzebny jest mężczyzna. Żeby miała na kogo ponarzekać. We wszystkich innych sprawach da sobie radę. Zarabiać może sama, nie musi liczyć na utrzymanie przez faceta, dziecko może mieć przez in vitro, jak ma ochotę, to może skorzystać z płatnej miłości – zadzwonić i przyjdzie jakiś taki pan. Ale męża warto mieć, żeby było na kogo ponarzekać.”


„Prawdziwej miłości nie zaszkodzi nawet małżeństwo. Z drugiej strony też nie pomoże…”


„Przed ślubem trzeba mieć oczy szeroko otwarte, a po ślubie trzeba je przymykać. I ja zaczęłam przymykać. Nie na zalety, zalety widzę, ale na wady przymykam.”


Maria Czubaszek – cytaty o facetach

„…mężczyzn można zmieniać jak rękawiczki, ale mężczyzny zmienić nie można.”


„Jeżeli wciąż nie spotkałaś mężczyzny, u boku którego chciałabyś się zestarzeć, nie przejmuj się. Bez mężczyzny też się zestarzejesz.”


„Mężczyzna jest jaki jest i nie ma co przy nim majstrować. Im szybciej kobieta to zrozumie, tym lepiej dla niej. I dla niego.”


„Prawdziwa tragedia to przystojny facet, ale durny i bez poczucia humoru.”


„Ktoś kiedyś powiedział, że mężczyzna, który jest z jedną kobietą dłużej niż dwadzieścia lat, zasługuje na aureolę. Lepiej przyprawić mężowi aureolę niż rogi.”


„Nigdy nie spałam z żadnym mężczyzną. Łóżko jest fajne do różnych rzeczy, ale jak to się kończy, to dobrze spać oddzielnie. Jedno zaśnie wcześniej, drugie chce poczytać. To nie jest recepta na dobre małżeństwo, bo każdy inaczej podchodzi. Ale nam to się sprawdza.”


W świecie, który często wydaje się przesiąknięty cynizmem i poszukiwaniem prostych odpowiedzi na złożone pytania, cytaty Marii Czubaszek pozostaje oazą mądrości przepełnionej ciepłem i humorem. Jej słowa, pełne życiowej prawdy i błyskotliwej ironii, stanowią przypomnienie o sile intelektu i lekkości bytu, nawet w obliczu codziennych trudności.