Marek Hłasko – cytaty

Zanurz się w mroczny, a zarazem fascynujący świat Marka Hłasko, który pomimo upływu lat, nie traci na swojej aktualności i pozostaje jednym z najważniejszych głosów w polskiej literaturze XX wieku.

Marek Hłasko cytaty

Niepowtarzalny, kontrowersyjny, a jednocześnie niezwykle uzdolniony pisarz – Marek Hłasko cytaty miał wyjątkowe. To postać, która pozostaje w polskiej literaturze zjawiskiem nie do przeskoczenia.

Urodzony w roku 1934, Hłasko stał się symbolem buntu przeciwko społecznym konwenansom i politycznej rzeczywistości swojej epoki. Zapraszamy do poniższego zbioru cytatów Marka Hłasko.

Marek Hłasko cytaty

Marek Hłasko cytaty

„W tym kraju można być tylko pijakiem lub bohaterem. Normalni ludzie nie mają tu nic do roboty.”
– Ósmy dzień tygodnia


„Dziękuję Bogu, że jestem tylko pijakiem. To jedyne, co daje jaką taką gwarancję; jeśli ktoś o mnie coś pomyśli, to tylko to jedno.”
– Cmentarze


„– A czy ma pan w ogóle jakieś ludzkie uczucia?
– Mam.
– Na przykład?
– Głód.
– I co jeszcze?
– Nuda.”
– Palcie ryż każdego dnia


„Świat to gromada zwierząt wałęsających się po gównie.”
– Cmentarze


„Cholera mi do tego co śmieszne, a co nie. Ja wolę zginąć na swój sposób, niż żyć i cieszyć się na wasz.”
– Brudne czyny


„Niech nie ośmielą się wydawać sądów o wódce ci, którym nie jest ona potrzebna. Jeśli ludzkość osiągnęła dotychczas cokolwiek trwałego w sensie ducha, to właśnie alkohol.”
– Umarli są wśród nas


Złote myśli z książek Marka Hłasko

„Nie ma kobiet dobrych i złych. Są tylko mężczyźni, którzy nie potrafią traktować ich tak, jak je traktować trzeba.”
– Wszyscy byli odwróceni


„Bardzo złe rzeczy wydają się innym ludziom głupie i nie chcą w nie wierzyć. Pytają: to takie jest życie? – i mrugają na siebie. A życie jest jeszcze gorsze i jeszcze paskudniejsze od wszystkiego, co da się na ten temat powiedzieć…”
– Następny do raju


„Każdy człowiek ma dziwną twarz (…). – Trzeba się tylko dobrze przyjrzeć.”
– Następny do raju


„– Hej, ty – powiedział ktoś do Murzyna. – Czy byłeś kiedy na balu maskowym?
– Nie – powiedział Murzyn. – Nie mam z tym nic wspólnego i nie wrobicie mnie w to.
– Nie o to chodzi. Jak cię kiedyś zaproszą, to idź. Grosza nie wydasz na kostium. Przewieś sobie kutasa przez ramię i powiedz: „Panie i panowie, ja jestem >Texaco Gas Station<…”.”
– Palcie ryż każdego dnia


„Nie wiem, po co żyję, jeśli nie kocham nikogo…”
– Pętla


„Kiedy umiera człowiek wolny, kończy się życie pełne niebezpieczeństw, pełne walki, pełne radości. Ale kiedy umiera nędzarz, kończy się tylko wstyd. Mamy łzy w oczach. Powyższe zdanie ukradliśmy z filmu Spartakus.”
– Piękni dwudziestoletni


„Cóż warte jest życie bez miłości? Bez silnej, gorącej miłości do kobiety… Nic nie jest warte takie życie! (…) … czy może być większa sprawa niż miłość w ludzkim życiu? (…) Miłość zawsze będzie najpiękniejszą rzeczą w ludzkim życiu.”
– Trudna wiosna


„Czy pani wie co to jest ludzkość? Ludzkość jest to parada nikczemnych karzełków. Czy pani wie, co jest największym paradoksem we wszechświecie? Człowiek. Czy pani wie, co to jest – Polska? Jest to kraj, w którym zawsze klęka się przed pałką policjanta, lecz nigdy przed geniuszem. (…) Człowiek przyzna się do wszystkiego, lecz nigdy do samego siebie. Czy pani podziela moje zdanie, Spermensito? Czy pani wie, czysta dzieweczko, ze istnieje na świecie taki kraj, w którym każdy z jego mieszkańców uważa się za zmarnowanego człowieka? Czy pani wie – o pieśni słodyczy! – że jest pod niebem taki kraj, w którym każdy kretyn mający ptasi móżdżek i zbyt słabe ręce do pchania taczek… – w którym każdy łajdak, zanim zdążył innym podstawić nogę i sam wpaść pyskiem w błoto – uważa się za człowieka skrzywdzonego przez historię? Czy pani wie, że jest taki kraj, w którym, gdy złodziej staje przed sądem i skazują go, on z braku argumentów krzyczy: „Jestem Polakiem” – Czy pani wie, że jest taki kraj, który powinien mieć w herbie – zamiast orła – rozwścieczonego indyka z tubą wazeliny w szponach, na tle dwu nahajek z bielonego klozetu z serduszkiem? Kraj, w którym słowo „polityka” od wieków równoznaczne jest ze słowem „oszustwo”?”
– Umarli są wśród nas


„– Motorem życia kobiety jest albo życie seksualne, doktorze, pojmuj – łóżko, lub zimne, psie wyrachowanie, doktorze, pojmij – interesowność. Kobietami „psychicznie skomplikowanymi” nazywamy panie, które łączą w sobie te obydwie cechy – doktorze, pojmij – obydwie…Plugawość duszy kobiecej jest nie do wypowiedzenia. Kobieta jest świętością plugawą…”
– Umarli są wśród nas


„– Boisz się żyć z kurwą – powiedziała – bo ci się zdaje, że możesz kiedyś mieć coś lepszego. Ale to nieprawda. Nie będziesz miał innej. Wszystkie są kurwami i wy wszyscy jesteście klientami. To jest miłość. Ale ty nie będziesz klientem. Będziesz alfonsem. A zresztą co ci za różnica.”
– W dzień śmierci jego


„Czy pani wie, co to jest nie przynieść człowiekowi nadziei? To gorzej niż go oślepić i zabić. Ja wiem, że on czeka na tę nadzieję, i to ode mnie. Ja nie mogę z nim rozmawiać; ja czuję, że sam nie powinienem żyć. Cóż jest warte własne życie, jeśli się innym nie przynosi nadziei?”
– List


„Lecz aby płynąć, musieliśmy wiosłować we dwójkę.”
– Dom mojej matki


„Można mieć syfilis, wyleczyć się z niego i nie mieć wstydu. Ale ze wstydu, że się miało pieniądze, żyło się z biednych ludzi – wyleczyć się nie można.”
– Najlepsze lata naszego życia


„Ty jesteś tak zwana mądra kobieta, o ile takie istnieją. To znaczy najbardziej nieszczęśliwa. Dlatego, że jesteś mądra. Że wszystko rozumiesz, że wszystko wybaczasz, że wszystko potrafisz mądrze ustawić. Za mądrość płaci się cierpieniem, Krystyno. Biedne nieszczęśliwe, mądre kobiety. Żal mi was, bo prawie zawsze giniecie przez głupców. Jesteś mądra Krystyno. Jesteś piekielnie mądra, ty idiotko.”
– Pętla


„Raz w życiu pomyliły mi się kroki i od tego czasu chodzę krzywo.”
– Następny do raju


„Nie chcę już więcej kochać, cierpieć, czekać ani wierzyć w rzeczy, których nie potwierdza życie.”
– Ósmy dzień tygodnia


„- Więc kiedy bywa się razem?
– Nie wiem. Może wtedy, kiedy jest się samemu. I kiedy tego drugiego człowieka już nie ma, i kiedy wiesz, że nigdy już nie wróci do ciebie. Może wtedy jesteś z nim naprawdę i na zawsze. Jeśli umiesz go pamiętać.”
– Sowa, córka piekarza


„Każde marzenie – odpowiadała mi matka – jest uczciwe. Samo słowo MARZENIE jest uczciwe. Nieuczciwe mogą być myśli, pragnienia, dążenia, lecz marzenie pozostanie czyste, nawet wtedy, kiedy inni wdepczą ci je w błoto.”
– Pierwszy krok w chmurach


„(…) ja nie ufam niczemu, co ma pizdę i zna wartość pieniądza.“
– Palcie ryż każdego dnia


„- Wytrzymasz – powiedział. – Nawet wyobrażenia nie masz, ile można wytrzymać.”
– Namiętności


„Tylko z sukcesu człowiek musi się usprawiedliwić.”
– Nawrócony w Jaffie


Marek Hłasko cytaty pisał nie tylko o swoich przeżyciach, ale również o społeczeństwie, w którym żył. Jego przenikliwe spojrzenie na ówczesne realia Polski stało się dla wielu, prawdziwym otwarciem oczu.

złote myśli Hłasko

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej twórczości Marka Hłasko i jego zdolność do ukazywania głębokiej prawdy ludzkiego istnienia poprzez swoje cytaty. Odsłoniliśmy także, jak w swoich dziełach poruszał tematy społeczne, które wciąż są aktualne, oraz jak wpłynęła na niego emigracja i zmagania z własnymi słabościami.