Jan Kaczkowski – cytaty

Ksiądz Jan Kaczkowski, znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do wielu aspektów życia, często podkreślał znaczenie akceptacji, empatii i miłości wobec bliźnich.

Jan Kaczkowski cytaty

Jan Kaczkowski cytaty miał naprawdę wybitne. Ksiądz i filozof – postać niezwykła, która swoim życiem i słowami inspiruje ludzi na całym świecie. Jego podejście do życia, cierpienia, wiary i miłości, zapisane w licznych cytatach, stało się źródłem mądrości i wsparcia dla wielu.

W tym artykule przybliżymy sylwetkę Jana Kaczkowskiego poprzez jego najbardziej znaczące wypowiedzi, które, jak przekonamy się, nie straciły na aktualności. Te słowa otwierają drzwi do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa, poszukiwaniem sensu i radzeniem sobie z przeciwnościami losu.

Cytaty Jana Kaczkowskiego

„Postanowiłem, że bez względu na wszystko tę końcówkę życia, która mi została, będę żył na pełnej petardzie”.


„Kto nie zawalczył o relacje, ten drań.”


„Człowiek jest w stanie przekroczyć siebie. Zadziwić swoją szlachetnością”.


„Chrześcijaństwo nie jest religią cierpiętników. Bóg zbawił świat przez własne cierpienie. On, wielki Bóg w człowieczym ciele, wziął na siebie całe cierpienie świata. Ale naprawdę: Bóg nie potrzebuje naszego bólu, żeby jeszcze doskonalej zbawić świat. Dobrze wiemy, że wystarczyłaby jedna kropla krwi Chrystusowej, żeby cały świat był zbawiony. Świat już jest odkupiony i zbawiony!”


“Mówię to z całą powagą: jeśli człowiek przyjmie Komunię Świętą z pełnym zrozumieniem tej sytuacji, nie jest możliwe, by pozostał taką samą osobą jak wcześniej”.


Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni.


„Nie po to dostaliśmy wolność, żeby nam zaszkodziła. Nie bójmy się z niej korzystać, ale róbmy to odpowiedzialnie”.


“Ewangelia mówi: kołaczcie, a otworzą wam. Więc ja kołaczę, proszę Pana Boga o cud, ale bez przywiązania do efektu. To, co się dzieje w mojej głowie nazywam pełzającym cudem. Bóg rzadko sięga po cuda spektakularne, więc jeżeli Jemu jest dobrze z tym moim pełzającym cudem, to i mnie także.”


Ksiądz Jan Kaczkowski – cytaty

cytaty Jana Kaczkowskiego

(…) tam gdzie nie musisz, nie pokazuj swojej bezradności.


Nie marnuj czasu, odnoś się do faktów, a nie swoich wizji.


“Nie wyobrażam sobie kapłaństwa bez celibatu. Nie dlatego, żebym miał za mało przestrzeni w sercu, by kogoś pokochać, ale dlatego, że celibat pozwala mi na bycie wyłącznie dla Niego w innych”.


„Bez względu na różnice między nami, każdy zasługuje na szacunek, zwłaszcza jeżeli czyni dobro”.


„Ta niezwykła BLISKOŚĆ jest tym, co nas może uratować w chwilach kryzysu. BÓG JEST Z NAMI DRAMATYCZNIE BLISKO”.


“Można powiedzieć, że Bóg nie chciał być sam w miłości. Kiedy chłopak się zakochuje, to pisze na drzewie: ‘Kocham Jolkę’ i w ogóle dla Jolki jest gotów zrobić wszystko. I to jest ta nasza ludzka rozlewność, będąca cieniem Bożej relacji”.


„Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni do szczęścia”


– Dlaczego Ksiądz nazywa siebie „onkocelebrytą”?
– Pewnie dlatego, że wiele osób mówi mi, że gdziekolwiek dziś nie otworzy lodówki, tam jest Kaczkowski.
– I to w najlepszym czasie antenowym.
– Śmieję się, że to właśnie taki „onkocelebrytyzm”, bo jestem głównie znany z tego, że mam raka.
– Ksiądz to mówi z przekąsem.
– Nie do końca. Raczej na takim półżarcie, ponieważ ten mój nowotwór – i mówię teraz zupełnie otwarcie – chciałbym umiejętnie „sprzedać”, nie tak śmiertelnie poważnie. Ja nie znoszę tej śmiertelnej powagi śmierci. Bo ona może człowieka zabić, jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało.


“To, że ktoś jest ciężko chory jeszcze przed urodzeniem, nie odbiera mu prawa do życia”.


ks. Jan Kaczkowski – cytaty

O cud można się modlić, ale cudu nie należy się spodziewać. One nie dzieją się na zawołanie ni nie można ich na Panu Bogu wymusić.


„Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój” to nie jest dziecinna modlitwa. Ja ją bardzo, bardzo, bardzo często odmawiam, bo zdałem sobie sprawę, że tego mojego ducha, anioła zaniedbuję. On, gdy patrzy na to, co ja wyprawiam, zwłaszcza na drodze, to chyba sobie wszystkie pióra wyrywa. Trzeba szanować swoich Aniołów Stróżów.”


“Nie wszystko trzeba forsować za wszelką cenę. Ważne są podstawowe wartości: dobroć, miłość, bliskość i poczucie sensu”.


“Cierpienie, ból nie muszą uszlachetniać. Dopiero na końcu drogi widać, czy cierpienie zmienia”.


Nie rozliczajmy innych. Rozliczajmy siebie.


…ja uważam, iż w działalności publicznej zasadniczo powinno się ludziom bardziej ufać niż nie ufać.


Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, to by nas zabiła.


“Nigdy, choćbyśmy mieli wielką pokusę, nie możemy obiecywać rzeczy niemożliwych, ponieważ ludzie straciliby do nas zaufanie”.


“Cierpienie, ból nie muszą uszlachetniać. Dopiero na końcu drogi widać, czy cierpienie zmienia”.


“Nigdy nie wolno zła naprawiać złem. To nie załatwi problemu.”


Im bardziej ktoś jest inny, im bardziej ktoś jest dziwny, tym bardziej ma twarz Chrystusa.


(…) Bo jeżeli drugą osobę kocham miłością prawdziwą, nieegoistyczną i utylitarną i w pierwszej kolejności zależy mi na jej dobru, to nie jestem w stanie wyrządzić jej krzywdy i rzeczywiście w tej miłości można robić, co się chce. Wówczas nigdy tym drugim nie pogardzimy, nie potraktujemy go przedmiotowo.


Ksiądz Jan Kaczkowski, znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do wielu aspektów życia, często podkreślał znaczenie akceptacji, empatii i miłości wobec bliźnich. Cytaty Jana Kaczkowskiego, pełne ciepła i głębokiego zrozumienia ludzkiej natury, stanowią przewodnik po skomplikowanym świecie emocji i wyborów moralnych.