Dalajlama – cytaty

Dalajlama cytaty miał naprawdę wielkie. Zebraliśmy wybitne myśli tego duchowego przywódcy – sprawdź potężną dawkę inspiracji.

Dalajlama cytaty

Dalajlama cytaty miał naprawdę wielkie. Jego nauczanie, które kieruje się głęboką miłością do wszystkich żywych istot i nieustającą troską o pokój na świecie, jest źródłem inspiracji dla ludzi na całym globie. W tym artykule zgłębimy kilka z jego najbardziej pamiętnych cytatów.

Cytaty Dalajlamy to nie tylko refleksje nad życiem, ale także praktyczne wskazówki, które pomagają nam zrozumieć, jak żyć z większym poczuciem celu i spokoju. To proste, ale potężne przesłania, które podkreślają znaczenie osobistego szczęścia i dobrobytu w naszym życiu.

Złote myśli Dalajlamy

„Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt mały, by coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem latającym nad uchem.”


“Złość czy nienawiść jest jak haczyk rybaka. Bardzo ważne jest, abyśmy zadbali o to, abyśmy nie dali się na niego złapać.”


„Wszystkie religie mają ten sam dar przemiany naszych uczuć w uczucia pozytywne.”


„Przez ostatnie sześć dekad, używanie siły, jako głównego sposobu na rozwiązywanie problemów w Tybecie, doprowadziło jedynie do pogłębienia poczucia żalu i frustracji wśród członków społeczności tybetańskiej.”


“Oko za oko… wszyscy jesteśmy ślepi”.


„Gniew, duma i konkurencja są naszymi prawdziwymi wrogami.”


„Pokoju nigdy nie można uzyskać w świecie zewnętrznym, dopóki nie osiągniemy pokoju ze sobą.”


„Wszyscy jesteśmy tacy sami – jesteśmy członkami jednej wielkiej rodziny ludzi.”


„Jutrzejsze wydarzenia w dużej mierze zależą od dzisiejszych działań.”


Dalajlama cytaty o życiu

Dalajlama cytaty o życiu

„Kiedy spotykamy prawdziwą tragedię w życiu, możemy zareagować na dwa sposoby – albo utracić nadzieję i popaść w autodestrukcyjne nawyki lub też wykorzystać wezwanie do odnalezienia wewnętrznej siły.”


„Naszym głównym celem w tym życiu jest pomaganie innym. A jeśli nie możesz im pomóc, przynajmniej nie krzywdź ich.”


„Każdego dnia, jak tylko się obudzisz, pomyśl: dzisiaj mam szczęście, że żyję, posiadam cenne ludzkie życie, i nie będę go marnować. Użyję wszystkich swoich sił, by rozwijać siebie, kierować moje serce do innych; by osiągnąć oświecenie dla dobra wszystkich istot. Zamierzam dobrze myśleć o innych, nie będę się gniewać ani źle myśleć o innych. Będę przynosił innym tak wiele korzyści, jak tylko jestem w stanie.”


„Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.”


Dalajlama cytaty o miłości

„Bądź otwarty na zmiany, ale nie zapominaj o swoich wartościach.”


„Dawanie ciepła i miłości innym odgrywa istotną rolę w rozwijaniu własnego poczucia wartości.”


„Podaruj tym, których kochasz, skrzydła, by mogli latać; korzenie, aby wracali oraz powody, aby zostali.”


Miłość i współczucie to rzeczy niezbędne, nie luksusowe. Bez nich ludzkość nie przetrwa.”


„Możemy odrzucić wszystko inne: religię, ideologię, całą otrzymaną mądrość. Ale nie możemy uciec od konieczności miłości i współczucia. To jest moja prawdziwa religia, moja prosta wiara. W tym sensie nie ma potrzeby istnienia świątyń, kościołów, meczetów czy synagog. Nie ma potrzeby istnienia filozofii, doktryn czy dogmatów. Nasze własne serce, nasz własny umysł – są świątynią. Doktryna jest współczuciem. Miłość do innych i poszanowanie ich praw oraz godności, niezależnie od tego, kim lub czym są: ostatecznie to wszystko, czego potrzebujemy.”


„Miłość, jaką otaczano cię w domu rodzinnym, to podstawa twojego życia.”


„Nie dopuść, by niewielkie spory zniszczyły wielką przyjaźń.”


„Pamiętaj, że najpiękniejszy związek jest wtedy, gdy miłość przewyższa samą potrzebę bycia z drugą osobą.”


Dalajlama cytaty o szczęściu

o szczęściu

„Szczęście to nie jest coś gotowego. Powstaje z osobistego działania.”


“Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia.”


“Oceniaj swój sukces na podstawie tego, z czego musiałeś zrezygnować, by go osiągnąć.”


„Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia. To oczywiste. Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, czy wyznajemy taką, czy inną religię, wszyscy szukamy sposobu na polepszenie swego życia. Głównym motorem naszych działań jest więc dążenie do szczęścia…”


„W dzisiejszych czasach ludzie często mylą szczęście z przyjemnością.”


„Musimy nauczyć się, jak pragnąć tego, co mamy, a nie mieć to, czego pragniemy. Tylko tak osiągniemy spokojne i stabilne szczęście.”


“Zdyscyplinowany umysł prowadzi do szczęścia, a niezdyscyplinowany umysł prowadzi do cierpienia”.


„Nie wiem, czy wszechświat, z niezliczoną liczbą galaktyk, gwiazd i planet, ma głębsze znaczenie, czy nie, ale przynajmniej jest jasne, że my – ludzie, którzy żyją na tej Ziemi, stajemy przed zadaniem uczynienia życia szczęśliwym dla siebie. Dlatego ważne jest, aby odkryć, co przyniesie największy stopień szczęścia.”


„Po co martwić się czymś, co można naprawić. I jaki sens ma zamartwianie się czymś czego naprawić się nie da?”


Złote myśli duchowego przywódcy

Zapraszamy do odkrywania, zrozumienia i zastosowania tych mądrości w codziennym życiu. Miejmy nadzieję, że te słowa Dalajlamy, pełne empatii i mądrości, będą dla nas wszystkich źródłem inspiracji i refleksji.